UUDISED‎ > ‎

VILLU ZIRNASK (EPL): Mõtteid värske õhu käest

posted Jul 27, 2010, 11:53 AM by Enn Kirsman
Eesti Päevalehe kolumnist Villu Zirnask kirjutas eilses (26.07) lehes asjaliku matkamist puudutava loo. Jagame siinkohas seda ta teiega.

VILLU ZIRNASK (EPL): Mõtteid värske õhu käest

Kümmekond aastat tagasi, pikkadel jalgratta- ja seljakotiretkedel, tegi mulle peavalu üks proosaline asi – käterätik. 

Teatavasti on sellistel reisidel mõistlik rätikut kaasas kanda, sest iga hostel seda omalt poolt ei paku, kämpingutest ja nn metsikust telkimisest rääkimata. Sageli juhtub, et oled sunnitud rätiku niiskelt kotti toppima, mis tähendab, et hiljemalt nädala pärast on sellest saanud eemaletõukav narts. Rätik võtab päris palju ruumi ka. 

Nüüdseks on matkavarustuse tootjad probleemile, mis vaevas peale minu ilmselt paljusid teisigi, lahenduse leidnud ja valmistanud mingist sünteetilisest materjalist rätiku, mis ei märgu nii hõlpsasti kui tavaline rätik, kuivatab sellegipoolest väga hästi ja võtab kokku pakituna tavalisest rätikust mitu korda vähem ruumi. Innovatsioon missugune! 

Aga öeldakse, et loodus tühja kohta ei salli, ja nõnda on ka matkaja muredega. Ühe uue probleemi on näiteks tekitanud kõikvõimalike elektrooniliste asjade tootjad. Nemad suudavad kuhjaga täita ruumi, mis tänu rätiku, magamiskoti, rõivaste ja muu sellise vähem ruumi võt-vaks muutumisele kotti on tekkinud. Fotoaparaat, videokaamera, GPS, loomulikult mobiiltelefon, võib-olla pisike sülearvuti… Asju, mida sõprade-sugulastega suhtlemiseks, reisi jäädvustamiseks, tee leidmiseks ja muuks sääraseks justkui vaja läheb, on ühe seljakoti jaoks meeletult palju. Loomulikult on valmistatud ka aparaate, mis suudavad teha mitut asja, aga üldiselt kehtib nende kohta endist viisi reegel, et aparaat, mis teeb kõike, ei kõlba ühekski asjaks eriti hästi. 

Seadmete paljusus on vaid osa hädast. Enamasti on neil kõigil ju ka täiesti erineva otsikuga laadijad. Kui mobiiltelefonide tootjad on selles küsimuses kuuldavasti hakanud tegema esimesi samme ühtlustamise poole, siis muude aparaatide tootjate kohta pole seda kuulda olnud. 

Rohkem pistikupesi 

Ja siis on veel nende aparaatide toitmine! Selleks läheb ju vaja elektrit ja tõsisemate matkade puhul võivad nad välja surra ammu enne, kui taas tsivilisatsiooni ehk pistikupesa juurde satud. On küll välja mõeldud seadmeid, mis laevad su kaamera või telefoni akut standardsetest patareidest, aga see tähendab täiendavat kraami matkakotis. Müüakse ka kaasaskantavaid päikesepatareisid, aga need, mille puhul võib enam-vähem kindel olla, et nad ka pilvisemates oludes telefoni või sülearvuti laadimisega tõesti toime tulevad, on seljas kaasa tassimiseks suurevõitu. 

Otsikute ja akude ühtlustamine, nagu ka eriti efektiivsete päikesepatareide väljatöötamine pole kahjuks asjad, milles suvalisel kohalikul ettevõtjal oleks võimalik midagi muuta, see on rohkem rahvusvaheliste suurettevõtete rida. Ent on siiski midagi, mida iga väike majutusettevõtja saab oma külaliste rahul-olu suurendamiseks teha – panna tubadesse rohkem pistikupesasid, vähemalt kolm-neli tükki inimese kohta. Siis saavad öömajalised pikalt matka- või reisipäevalt tulles kõik tühjaks saanud akud korraga laadima panna ja rahulikult muude toimetustega tegeleda. Praegu enamasti nii ei ole, pistikupesade hulga poolest on enamik majutusasutusi ajastu vajadustest selgelt maas.
Comments